رعایت آداب اسلامى در اوج قدرت

روزى امیرالمؤمنین علیه السلام در دوران خلافتش در خارج کوفه با یک نفر ذمى که در پناه اسلام بود، همراه شدند، مرد ذمى گفت: بنده خدا کجا مى روى ؟امام فرمود: به کوفه .
هر دو به راه ادامه دادند تا سر دو راهى رسیدند. هنگامى که ذمى جدا شد و راه خود را پیش گرفت برود، دید که رفیق مسلمانش از راه کوفه نرفت ، همراه او مى آید.
مرد ذمى گفت : مگر شما نفرمودى به کوفه مى روم ؟فرمود: چرا شما از راه کوفه نرفتى، راه کوفه آن یکى است .
مى دانم ولى پایان خوش رفاقتى آن است که مرد، رفیق راهش را در هنگام جدایى چند قدم بدرقه کند و دستور پیغمبر ما همین است ،بدین جهت مى خواهم چند گام تو را بدرقه کنم ، آنگاه به راه خود بر مى گردم .ذمى گفت :پیغمبر شما چنین دستور داده ؟ امام فرمود:بلى .این که آیین پیغمبر شما با سرعت در جهان پیشرفت کرد و چنین پیروان زیاد پیدا نمود، حتما به خاطر همین اخلاق بزرگوارانه او بوده است .
مرد ذمى با امیرالمؤمنین به سوى کوفه برگشت . هنگامى که شناخت همراه خلیفه مسلمانان بوده است ، مسلمان شد و اظهار داشت : من شما را گواه مى گیرم که پیرو دین و آیین شما مى باشم .

بحار: ج 41، ص 53 و ج 74 ص 157؛ داستانهاى بحارالانوار، ج 3، ص 48.

/ 2 نظر / 13 بازدید
کاراته نيوز

سلام راستشو بخوا? داشتم ب?ن صفحات وب گشت م?زدم که به وبلاگ تو برخوردم... واقعا وبلاگ قشنگ و جذابي داري مطالبشم عاليه... ميخواستم اگه موافق باشي، با سايت من تبادل لينک کني.. البته ميگم.. اگر موافقي... اگه نظرت مثبت بود، به آدرس سايت من مراجعه کن و به من اطلاع بده تا من هم تو رو با نام دلخواهت تو سايتم درج کنم... البته اگه بنر هم داري، ميتوني آدرسش رو به علاوه آدرس وب خودت برام بفرستي تا بدرجمش.. منتظرتما، منو قال نذاري ;)

تبادل لينک

سلام وبلاگت را ديدم معلومه واسش وقت گذاشتي تو سايتم دارم ليست وبلاگهاي خوب را جمع ميکنم بي زحمت بيا وبلاگت را تو سايت ما ثبت کن تا بقيه هم ار وبلاگ خوبت استفاده کنن http://textlink.ir/